Dochodzenie odszkodowania z OC sprawcy ubezpieczonego w zagranicznym towarzystwie ubezpieczeń w przypadku zdarzeń zaistniałych na terenie Polski

Szkody komunikacyjne na osobie i w mieniu, których sprawcami są obcokrajowcy lub Polacy posiadający polisę w zagranicznym towarzystwie ubezpieczeń zawsze powodują u poszkodowanych obawy, że dochodzenie roszczeń będzie się wiązało z niemożliwymi do pokonania przeszkodami lub znacznymi utrudnieniami. Obawy te nie są w większości przypadków uzasadnione, warto jednak znać podstawowe zasady likwidacji roszczeń, w których występuje element transgraniczny

 

W pierwszym rzędzie należy wskazać, iż osoba wyruszająca pojazdem mechanicznym poza granice swojego ojczystego kraju nie musi się legitymować dodatkowym ubezpieczeniem (poza własnym OC) jeżeli Biuro Narodowe zrzeszające ubezpieczycieli danego kraju funkcjonuje w ramach systemu Zielonej Karty (obecnie 46 państw). Dodatkowo, 32 członków systemu Zielonej Karty jest sygnatariuszami tzw. Porozumienia Wielostronnego, na mocy którego kierowcy pojazdów zarejestrowanych w państwach będących sygnatariuszami porozumienia mogą poruszać się po drogach wszystkich tych krajów bez konieczności posiadania Zielonej Karty (Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy będący dowodem, że jego posiadacz objęty jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej). Kierowcy z państw nie objętych Porozumieniem Wielostronnym mają natomiast obowiązek posiadania przy sobie Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego.

W razie zaistnienia zdarzenia na terenie Polski, którego sprawcą jest obcokrajowiec posiadający dowód zawarcia umowy ubezpieczenia OC lub Zieloną Kartę, poszkodowany powinien znać podstawowe dane dotyczące sprawcy: numer rejestracyjny (najważniejszy), markę pojazdu sprawcy szkody, numer jego polisy ubezpieczeniowej i nazwę ubezpieczyciela. W większości przypadków dane te ustala policja – samodzielne pozyskanie danych wchodzi w grę w sytuacji, gdy policja nie interweniuje i spisywane jest wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym.

Gdy znamy już nazwę ubezpieczyciela sprawcy, musimy ustalić tzw. korespondenta tj. podmiot, który na terenie Polski zajmuje się likwidacją szkody w imieniu zagranicznego ubezpieczyciela sprawcy. Wystarczy skontaktować się osobiście, telefonicznie lub korespondencyjnie z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) z siedzibą w Warszawie lub skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie: www.pbuk.pl. Po ustaleniu korespondenta należy mu zgłosić szkodę. Gdy natomiast dany ubezpieczyciel nie posiada korespondenta na terenie Polski, szkodę należy zgłosić w PZU S.A. lub TUiR Warta S.A.

Jeżeli poszkodowany jest zadowolony ze sposobu likwidacji szkody, temat można uznać za zamknięty. Niestety, podobnie jak w przypadku rodzimych ubezpieczycieli, także korespondenci nie zawsze zajmują stanowiska satysfakcjonujące poszkodowanych. W takim przypadku konieczne staje się wdanie z korespondentem w polemikę na drodze pozasądowej i/lub ostatecznie – skierowanie sprawy na drogę sądową. Nie pozywa się jednak korespondenta ani zagraniczne towarzystwo lecz Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zdarzają się także sytuacje (choć rzadko), że sprawca co prawda posiadał przy sobie dowód zawarcia ubezpieczenia OC lub Zieloną Kartę, względnie poszkodowany posiada numery tablic rejestracyjnych sprawcy, jednak korespondent zagranicznego ubezpieczyciela nie potwierdza gwarancji ubezpieczeniowych z różnych przyczyn. W takiej sytuacji roszczenia należy kierować do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, pod warunkiem, że szkoda nie może zostać zlikwidowana z ubezpieczenia dobrowolnego AC.

Autor: Przemysław Jamróz

Eksport do PDFEksport do HTML    Data dodania: 2015-08-20 (Ostatnia zmiana: 2015-08-20)

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Imię i nazwisko (*):
Adres e-mail (*):
Email nie będzie wyświetlany na stronie
Treść komentarza (*):
Przepisz kod (*): Captcha
Powrót

Komentarze

Szukaj firm windykacyjnych
Nazwa firmy:
Kwota windykacji:
Obszar geograficzny:

Kalkulatory

Kwota:



Okres "od":


Okres "do":




Wybrane wpisy z bazy firm
Mamy ponad 25-letnie doświadczenie w windykacji. Prowadzimy: - postępowania polubowne i sądowe - nadzór nad egzekucją komorniczą - ustalenia majątkowe - pieczątkę prewencyjna

Zasięg działania: Polska
Firma windykacyjna posiadająca kilkunastoletnie doświadczenie w procesach windykacyjnych na szczeblu polubownym, sądowym oraz komorniczym. Pomagamy odzyskiwać należności szybko i profesjonalnie.

Zasięg działania: Europa