Współpraca z sądami zagranicznymi i zarządcami zagranicznymi w świetle przepisów prawa upadłościowego i naprawczego

Zagadnienie współpracy zagranicznej w postępowaniu upadłościowym prowadzonym poza granicami Polski określają przepisy prawa upadłościowego i naprawczego (art. 413 - 417). Niezalenie od tego czy występujemy jako wierzyciel upadłego podmiotu czy też jako upadły - dłużnik, którego wierzycielem jest podmiot zagraniczny korzystamy głównie z przepisów powyższej ustawy (w niektórych przypadkach również z dyrektyw UE i umów międzynarodowych).

Zgodnie z art. 413 puin w sprawach uregulowanych przepisami niniejszej części sąd i sędzia-komisarz mogą porozumieć się bezpośrednio z sądem zagranicznym i zarządcą zagranicznym. Informacje te dotyczą w szczególności charakteru postępowania w innym kraju, stopnia zaspokojenia wierzycieli, ustalenia zarządcy majątku upadłego i innych. Przepis ten umożliwia komunikowanie się sądów polskiego i zagranicznego z zarządcą oraz wierzycielami.

Przepis nie określa form komunikacji pomiędzy, a co za tym idzie komunikacja pomiędzy organami różnych krajów w postępowaniu upadłościowym może odbywać się nie tylko drogą korespondencyjną ale również telefonicznie lub e-mailowo. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet w przypadku komunikacji innej niż korespondencyjna należy dołączyć ją do akt sprawy i tak na przykład w przypadku komunikacji telefonicznej należy sporządzić odpowiednią notatkę.

Syndyk, nadzorca sądowy lub zarządca ustanowieni w postępowaniu upadłościowym porozumiewają się z sądem zagranicznym oraz z zarządcą zagranicznym za pośrednictwem sędziego-komisarza (art. 414 puin). W związku z tym, syndyk prowadzący postępowanie upadłościowe w Polsce może kontaktować się z zagranicznym syndykiem lub sędzią - komisarzem jedynie za pośrednictwem polskiego sędziego komisarza. Podobnie też w drugą stronę, jeżeli pytającym jest podmiot zagraniczny powinien skontaktować się z polskim sędzią - komisarzem, który pełni funkcję pośrednika w przekazywaniu informacji pomiędzy uczestnikami postępowania.
Zgodnie z art. 415 puin w sprawach uregulowanych przepisami międzynarodowego postepowania upadłościowego sąd i sędzia-komisarz współpracują z sądem zagranicznym i zarządcą zagranicznym.

Jeżeli wszczęto w Rzeczypospolitej Polskiej postępowanie upadłościowe, sąd prowadzący to postępowanie podejmuje działania przewidziane przepisami prawa upadłościowego i naprawczego. Art. 415 puin określa zasady współpracy w postępowaniu upadłościowym międzynarodowym, właściwość sądu do podjęcia współpracy w sprawach związanych z uznaniem zagranicznego postępowania upadłościowego z zagranicznym sądem.

Według art. 416 puin w ramach współpracy z sądem zagranicznym i zarządcą zagranicznym sąd i sędzia-komisarz mogą podejmować działania, które zapewniają sprawne prowadzenie postępowań upadłościowych, a w szczególności przekazywać oraz zwracać się o informacje:
1) dotyczące majątku upadłego i miejsca jego położenia, jak również informacje dotyczące spraw sądowych i administracyjnych dotyczących upadłego;
2) o sposobie zabezpieczenia i likwidacji majątku upadłego;
3) o zaspokojeniu poszczególnych wierzycieli.

Przepis art. 416 wskazuje na to jakie informacje „w szczególności” powinny być wymieniane pomiędzy organami polskimi a zagranicznymi. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, że w związku już z rozbieżnościami występujących w krajach obcych formach prowadzenia działalności gospodarczej, inaczej będzie będą wyglądać regulacje w postępowaniu upadłościowym. Tak więc również inaczej mogą być zaspokajani różni wierzyciele. Szczególnie rozbieżności mogą występować w krajach, których system prawny oparty jest systemie common law, czyli głównie krajach anglosaskich.

Zgodnie z art. 417 puin jeżeli w Rzeczypospolitej Polskiej wszczęto postępowanie upadłościowe i uznano dwa lub więcej zagraniczne postępowania upadłościowe przeciwko temu samemu upadłemu, sędzia-komisarz określa, jaki majątek dłużnika objęty zostanie poszczególnymi postępowaniami. Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie.

Jeżeli w Rzeczypospolitej Polskiej nie zostało wszczęte postępowanie upadłościowe obejmujące majątek należący do podmiotu, wobec którego są prowadzone zagraniczne postępowania upadłościowe, postanowienie, wydaje sąd, który uznał zagraniczne postępowanie upadłościowe. Przepisy części pierwszej tytułu II stosuje się odpowiednio. Według regulacji art. 417 puin nie można wykluczyć sytuacji, w której zostanie uznanych kilka postepowań upadłościowych wobec jednego podmiotu. W takich przypadkach niezbędne jest określenie tego co może wchodzić w skład masy upadłościowej kolejnego postępowania upadłościowego. W przypadku gdy postępowanie upadłościowe wszczęto, poza postepowaniem międzynarodowym, również w Polsce postepowanie ustaleń kolejnych składników majątkowych - masy upadłości dokonuje sędzia-komisarz. Natomiast w przypadku gdy w Polsce uznano kilka postępowań zagranicznych wyznaczenia jakie składniki majątkowe wchodzą w skład masy upadłościowej dokonuje sąd, który uznał zagraniczne postępowanie upadłościowe. Postępowanie w sprawie ustalenia składników masy upadłościowej może być wszczęte z urzędu lub na wniosek strony postępowania np. wierzyciela.

Nie sposób nie zgodzić się z opinią, że „dla określenia, jaki majątek należy do poszczególnych zagranicznych postępowań upadłościowych, należy kierować się strukturami organizacyjnymi upadłego podmiotu. W przypadku więc gdy uznano w Polsce dwie upadłości dla tego samego dłużnika, tj. jedną dotyczącą głównego oddziału (centrali) i drugą dotyczącą oddziału znajdującego się w innym państwie niż oddział główny, do upadłości dotyczącej oddziału powinien należeć majątek, który w ramach wewnętrznej organizacji upadłego podmiotu został temu oddziałowi przydzielony. Gdy to jest niemożliwe, należy kierować się związkiem między upadłą jednostką organizacyjną a majątkiem.” (Andrzej Jakubecki, Feliks Zedler, „Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarz” Wyd. Wolters Kluwer, 2010)

Ponieważ od dawna się mówi, że w związku ze światowym kryzysem gospodarczym polscy przedsiębiorcy skupili się głównie na eksporcie i współpracy zagranicznej, oraz w związku z narastającą ilością wierzytelności przeterminowanych wynikających z transakcji międzynarodowych należy liczyć się z tym, że również liczba postępowań upadłościowych międzynarodowych będzie wzrastać. Wierzyciele, którzy jeszcze nie zabezpieczyli swoich wierzytelności na wypadek wszczęcia postepowania upadłościowego powinni być bardziej ostrożni, a przede wszystkim zapoznać się z regulacjami prawnymi dotyczącymi obrotu wierzytelnościami, dochodzeniem roszczeń oraz postepowania upadłościowego. Integracja europejska przynosi bardzo wiele korzyści dla polskich przedsiębiorców, jednak wielu producentów w szczególności firmy transportowe i spedycyjne, rolnicy i inni skupili się w dużej mierze na współpracy z rynkami wschodnimi, te zaś nie są zazwyczaj kompatybilne z prawem europejskim. Na łamach portalu windykacja.pl przytaczaliśmy już kwestie związane z dochodzeniem roszczeń międzynarodowych, w szczególności w zakresie przedawnienia roszczeń i możliwości ich dochodzenia w przypadku upływu terminu przedawnienia.

Zachęcamy naszych czytelników do przesyłania swoich propozycji tekstów dotyczących regulacji prawnych w innych krajach.

Autor: Marcin Łysuniec
Eksport do PDFEksport do HTML    Data dodania: 2014-06-26 (Ostatnia zmiana: 2014-06-26)

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Imię i nazwisko (*):
Adres e-mail (*):
Email nie będzie wyświetlany na stronie
Treść komentarza (*):
Przepisz kod (*): Captcha
Powrót

Komentarze

Szukaj firm windykacyjnych
Nazwa firmy:
Kwota windykacji:
Obszar geograficzny:

Kalkulatory

Kwota:



Okres "od":


Okres "do":




Wybrane wpisy z bazy firm
Jesteśmy renomowaną firmą windykacyjną, która pomaga odzyskiwać należności od dłużników. Nasza skuteczność jest wynikiem zespołu doświadczonych specjalistów. Zaufaj doświadczeniu i skuteczności,

Zasięg działania: Polska
Windykacja na koszt dłużnika, skup niezapłaconych faktur i not odsetkowych, wywiad gospodarczy, kompleksowa obsługa prawna, monitoring płatności, pieczęć prewencyjna, restrukturyzacja zobowiązań.

Zasięg działania: Polska