klauzula wykonalności pzreciwko małżonce dłużnika

Wysłane przez dorotagoska 
4
klauzula wykonalności pzreciwko małżonce dłużnika
16 sie 2008 - 22:30:17
Komornik na mój wniosek prowadzi egzekucję z nieruchomości przeciw dłużnikowi
Ostatnio dostałam zawiadomienie od komornika że mam przesłać do niego
klauzulę wykonalności przeciw małżonce dłużnika.Bo nieruchomość należy do obojga
I mam dostarczyć do Sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności przeciw żonie dłużnika
Wyrok zapadł w miejscowości gdzie ja mieszkam a żona dłużnika mieszka w innym
mieście.To gdzie należy składać wniosek o nadanie klauzuli wykonalności przeciw
żonie dłużnika czy do Sądu w moim mieście czy w mieście żony dłużnika.



dorotagoska
Re: klauzula wykonalności pzreciwko małżonce dłużnika
19 sie 2008 - 21:27:53
Klauzulę wykonalności nadaje ten sąd, który wydał wyrok w sprawie (art. 781. § 1 kpc).
Quote

Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim
sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem
jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli
wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem
egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka
dłużnika. - art 787 kpc
Wniosek nalezy złożyć w sądzie, który prowadził poprzednią sprawę, gdyż należy się na nią powołać. Problemy mogą jednak wystąpić, gdy małżonkowie mają rozdzielność majątkową lub wystąpią inne okoliczności utrudniające egzekucję. Wnoszę, iż skoro egzekucja prowadzona jest z nieruchomości w grę wchodzi większa kwota. W takim wypadku polecam skorzystanie z usług przynajmniej radcy prawnego, jeśli nie adwokata. Pocieszę Panią jednak, że jeśli egzekucja jest prowadzona przez komornika sądowego to można ją przeciągać nawet po śmierci dłużnika smiling smiley ale te sposoby na pewno wyjaśni Pani ktoś inny... Polecam lekturę K.p.c
Re: klauzula wykonalności pzreciwko małżonce dłużnika
06 gru 2008 - 23:20:01
Sąd przesłał do mnie wezwanie żebym uzupełniła wniosek poprzez podanie czy wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa i czy wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka i przedłożenie dokumentu urzędowego lub prywatnego.I chciałam się zapytać skąd takie dokumenty mogę pobrać.Bo nie mam o tym pojęcia I czy ja takie dokumenty rzeczywiście muszę pobierać bo wydaje mi się że takie dokumenty to przedstawia małżonek jak chce ograniczyć żonie dostępu do majątku.A ja jestem siostrą jego.Chodzi tu o nieruchomość która jest wspólnością majątkowa małżeńską.
Re: klauzula wykonalności pzreciwko małżonce dłużnika
25 kwi 2009 - 18:42:35
Wystarczy zwykłe oswiadczenie, a dokumentem poświadczającym może być np faktura VAT, którą Pani wystawiła dłużnikowi, albo inny dokument stwierdzający stan prawny.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować