Wysokie koszty zatrudnienia oraz obciążenia na rzecz budżetu - to największe bariery rozwoju rynku, wskazywane przez ekspertów ankietowanych przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF).
64,8 pkt. to najnowszy odczyt Barometru Rynku Wierzytelności ZPF w 3. kwartale 2024 r. Oznacza to, że wskaźnik nastrojów wśród zarządzających firmami z sektora wierzytelności spadł o 14,7 pkt. wobec 2. kwartału 2024 r. oraz o 0,8 pkt. w porównaniu do tego samego okresu 2023 r.
O 5 pkt. (kw./kw.) poszedł w dół wskaźnik wyprzedający BRW-ZPFw - jego wartość wyniosła 74,8 pkt.
Barometr Rynku Wierzytelności ZPF to element realizowanego cyklicznie przez ZPF badania „Wielkość polskiego rynku wierzytelności”.
- Uzyskany wynik świadczy o umiarkowanym optymizmie kadry kierującej firmami z branży zarządzania wierzytelnościami. Obniżenie nastrojów wśród ekspertów wynika głównie z aktualnej sytuacji rynkowej oraz wysokich kosztów zatrudnienia. Pozytywny wpływ na poziom wskaźnika miał zaś wzrost wartości obsługiwanych wierzytelności i mały odsetek przedsiębiorstw znajdujących się w złej sytuacji finansowej - ocenia Marcin Czugan, prezes ZPF.
Jak wynika z badania ZPF, 70 proc. ankietowanych przewiduje, że najbliższych trzech miesiącach sytuacja finansowa ich przedsiębiorstw nie zmieni się. Pozostałych 30 proc. oczekuje poprawy. Ponadto, 85 proc. zarządzających zakłada, że w kolejnych miesiącach wzrośnie wartość obsługiwanych przez nich wierzytelności, a 95 proc. planuje zwiększyć lub utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie.
Zarządzający podmiotami z sektora wierzytelności są również pytani przez ZPF o wskazanie i ocenę wpływu barier rozwoju rynku.
Po raz kolejny największe znaczenie przypisali oni kosztom zatrudnienia. Ich wpływ jako bardzo duży lub duży oceniło 80 proc. respondentów. Na kolejnych miejscach wskazali oni wysokie obciążenia na rzecz budżetu oraz trudności z uzyskaniem środków na finansowanie zakupu wierzytelności.
Jednym z kluczowych zagadnień dla branży zarzadzania wierzytelnościami jest zapowiedziana podwyżka wynagrodzenia minimalnego w Polsce do 4.666 zł brutto miesięcznie. Zmiana wejdzie życie 1 stycznia 2025 r.
Jak wskazuje Marcin Czugan, podwyżka płacy minimalnej o 8,5 proc. wobec stawki obowiązującej obecnie będzie miała duże znaczenie dla wierzycieli i może zwiększyć problem zatorów płatniczych.
Źródło: ZPF