W 2013 roku wzrosła globalna liczba upadłości przedsiębiorstw (+2%); na rok 2014 przewidywana jest niewielka poprawa - Windykacja.pl

W 2013 roku wzrosła globalna liczba upadłości przedsiębiorstw (+2%); na rok 2014 przewidywana jest niewielka poprawa


Ostatnia zmiana: 2014-01-10 19:39:59W 2013 roku wzrosła globalna liczba upadłości przedsiębiorstw (+2%); na rok 2014 przewidywana jest niewielka poprawa (-1%), która niestety nie obejmie Europy - a zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej.

Euler Hermes, światowy lider w dziedzinie ubezpieczeń należności, w raporcie dotyczącym globalnej liczby upadłości przedsiębiorstw prognozuje:

Ponowny wzrost liczby upadłości do +2% w 2013 roku: duże dysproporcje pomiędzy regionami

- W 2013 roku ponownie wzrósł Globalny Wskaźnik Upadłości (Global Insolvency Index) na skutek przedłużającego się spowolnienia światowej gospodarki i utrzymującego się rekordowo wysokiego poziomu upadłości spółek - wyjaśnił Wilfried Verstraete, prezes zarządu Euler Hermes.

Za wzrostem liczby upadłości kryją się jednak dwa przeciwstawne trendy:

Dalszy wzrost liczby upadłości w trzech głównych regionach: Dalszy spadek liczby upadłości w regionie Ameryki Północnej (-11%), związany z nieznacznym ożywieniem PKB w USA, oraz w regionie Azji i Pacyfiku (-4%), gdzie perspektywy w zakresie handlu wewnątrzregionalnego załagodziły sytuację w sektorze prywatnym.

2014 rok: Bardziej optymistyczna prognoza liczby upadłości (-1%) dla wszystkich obszarów poza Europą

- Na rok 2014 przewidujemy niewielkie ożywienie światowej gospodarki o +3% i lepsze perspektywy dla wszystkich regionów - stwierdził Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes. - W rezultacie w większości krajów powinno dojść do spadku liczby upadłości, choć nie będzie on znaczący - mierzony za pomocą naszego Globalnego Wskaźnika Upadłości wyniesie -1%.

- Mimo prognozowanej przez nas niewielkiej poprawy liczba upadłości w roku 2014 będzie nadal o 24% wyższa niż w latach przed kryzysem - powiedział Wilfried Verstraete.

Polska w 2014 roku

- Niestety z jednym z większych wzrostów ryzyka upadłości będziemy mieć do czynienia m.in. w krajach naszego regionu, w Europie Środkowej i Wschodniej (w tym w Republice Czeskiej: wzrost wskaźnika upadłości przez 10%, a w Rosji o 5%). Są to te kraje, do których najbardziej dynamiczne rósł eksport polskich firm w ubiegłym roku, dlatego odbić się to może negatywnie na rzeczywistych wynikach finansowych sporej części polskich eksporterów. To jeden z powodów, dla których w tym roku spodziewamy się podobnej liczby upadłości, jak w zeszłym roku - a nawet bardziej prawdopodobne od ich spadku wydaje się zwiększenie ich liczby o około 3% - mówi Rafał Hiszpański, prezes zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes SA.

Warto zauważyć, iż to właśnie w regionie Europie Środkowo-Wschodniej wskaźnik upadłości wzrósł w obecnym tysiącleciu najbardziej ze wszystkich regionów na świecie. Od roku 2000 wskaźnik upadłości w Europie Zachodniej wzrósł o ponad 200%, ale w naszym regionie już o ponad 250%. W tym samym czasie w Ameryce Południowej czy w regionie Azji i Pacyfiku wskaźnik upadłości zmniejszył się o około połowę, a w Afryce czy w Ameryce Północnej zasadniczo niewiele się zmienił. - To uświadamia nam skalę powiązania wyników firm z naszego regionu z Europą Zachodnia, która najbardziej ucierpiała w wyniku kryzysu po roku 2007 - dodaje Rafał Hiszpański.

Załączniki - Źródła: źródła krajowe, Euler Hermes
http://www.windykacja.pl/raporty,w-2013-roku-wzrosla-globalna-liczba-upadlosci-przedsiebiorstw-2--na-rok-2014-przewidywan.html