60 proc. Polaków nie zabezpieczyło finansowo bliskich na wypadek swojej śmierci. Jakie podają powody? - Windykacja.pl

60 proc. Polaków nie zabezpieczyło finansowo bliskich na wypadek swojej śmierci. Jakie podają powody?


Ostatnia zmiana: 2024-11-20 10:30:23

Tylko co szósta osoba w wieku emerytalnym sporządziła testament. Polacy często nie widzą takiej potrzeby lub nie wiedzą, jak to zrobić.

 

Takie wyniki przynosi badanie przeprowadzone przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH). Polacy zostali zapytani, czy spisali testament, a także czy zabezpieczyli bliskich na wypadek swojej śmierci.

Tylko 10 proc. Polaków deklaruje, że ma spisany testament. „Wyniki wyraźnie wskazują na potrzebę edukacji finansowej”

Z badania ZPF i IRG SGH wynika, że dziewięć na dziesięć osób nie sporządziło testamentu. To rezultat uwzględniający wszystkie grupy wiekowe. Odsetek tych, którzy spisali już testament, rośnie wraz z wiekiem. Wśród osób w grupie 50-64 lata wynosi on 9,7 proc., a powyżej 64. roku życia - to 16,2 proc.

Respondenci, którzy nie sporządzili testamentu, zostali zapytani o powody tej sytuacji - mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź. Prawie połowa (47 proc.) uznaje, że nie ma takiej potrzeby, a niemal co czwarty (22,3 proc.) wskazuje, że nie ma wystarczającego majątku.

Szczegółowe wyniki badania prezentujemy na poniższej grafice.

Polacy a zabezpieczenie na wypadek śmierci


- W badaniu zwraca uwagę również fakt, że ponad połowa ankietowanych nie widzi sensu w spisywaniu testamentu lub nie wie, jak to zrobić. Nasze badanie wyraźnie wskazuje na potrzebę edukacji finansowej i prawnej, w tym pokazywania korzyści, które niesie ze sobą prawidłowo sporządzony testament - podkreśla Marcin Czugan, prezes ZPF.

Ubezpieczenie na życie to najczęściej wybierana forma finansowego zabezpieczenia bliskich

W ankiecie Polacy zostali zapytani również o to, czy zabezpieczyli finansowo bliskich na wypadek swojej śmierci. 60 proc. odpowiedziało przecząco. Wskazywali przede wszystkim na brak środków finansowych oraz brak takiej potrzeby. Wśród uzasadnień pojawiły się również stwierdzenia, że stworzenie takiego zabezpieczenia jest skomplikowane i czasochłonne.

W grupie osób, które deklarują, że w przypadku ich śmierci, bliscy nie zostaną bez zabezpieczenia, większość (69,4 proc.) podkreśla, że ma polisę na życie - dzięki niej uposażeni (zwykle członkowie rodziny) dostaną środki finansowe w wysokości określonej w polisie.

Szczegółowe informacje o sposobach zabezpieczania bliskich oraz powodach, dla których respondenci tego nie zrobili, prezentujemy na poniższej grafice.

Zabezpieczenie na wypadek śmierci

 

 

Sytuacja na rynku consumer finance. Cykliczne badanie ZPF i IRG SGH

Pytania o zabezpieczenie finansowe bliskich na wypadek śmierci zostały zadane w ramach cyklicznego badania „Sytuacja na rynku consumer finance”. To projekt realizowany od 2006 r. w odstępach kwartalnych przez ZPF oraz IRG SGH.

Polacy są pytani o szereg czynników, jak np. sytuacja finansowa, prognozy wydatków, oszczędności, ocena kondycji gospodarczej w Polsce. Efektem badania jest Barometr Rynku Consumer Finance (BRCF), który pokazuje aktualne nastroje konsumentów.

Źródło: ZPF

http://www.windykacja.pl/wiadomosci,60-proc-polakow-nie-zabezpieczylo-finansowo-bliskich-na-wypadek-swojej-smierci-jakie-podaja.html