Egzekucja na podstawie tytułu wykonawczego wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Egzekucja na podstawie nakazu zapłaty zaopatrzonego w klauzulę wykonalności wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym odbywa się na takich samych zasadach, jak egzekucja na podstawie innych tytułów wykonawczych. Jednak z racji tego, że tytuł wykonawczy ma postać elektroniczną, istnieją pewne różnice w sposobie wszczynania egzekucji przez wierzyciela lub jego pełnomocnika.

Egzekucja po zakończeniu postępowania przed e-sądem może być wszczęta na dwa sposoby. Pierwszy z nich nie wymaga posiadania konta na platformie EPU. Jeżeli wierzyciel uzyskał elektroniczny tytuł wykonawczy korzystając np. z usług profesjonalnego pełnomocnika ale nie zamierza korzystać z jego usług na etapie postępowania egzekucyjnego lub zamierza skorzystać z usług innego pełnomocnika po uprzednim samodzielnym uzyskaniu tytułu wykonawczego a ów pełnomocnik nie ma konta na platformie EPU, wystarczy że będzie dysponował wydrukiem weryfikacyjnym tytułu wykonawczego (nakazu zapłaty i postanowienia o nadaniu nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności) zawierającym kody dostępu do tytułu wykonawczego. Wydrukowany tytuł wykonawczy (nakaz i postanowienie) wystarczy złożyć wraz z wnioskiem egzekucyjnym u wybranego komornika lub przekazać pełnomocnikowi, który zatroszczy się o dalszy bieg sprawy. Komornik otrzymujący wydruki weryfikacyjne na podstawie zamieszczonych w nich kodów będzie mógł potwierdzić istnienie tytułu wykonawczego oraz wszcząć postępowanie egzekucyjne. Konieczne jest jednak dokonanie przez komornika stosownej adnotacji o wszczęciu egzekucji w systemie EPU.

Wniosek o wszczęcie egzekucji może zostać złożony także za pośrednictwem EPU (w tym wypadku konieczne jest posiadanie przez wierzyciela lub pełnomocnika konta). Po otrzymaniu wniosku drogą elektroniczną, komornik dokonuje wydruku wniosku oraz wydruku weryfikacyjnego tytułu wykonawczego, który jest następnie zaopatrywany min. w adnotację potwierdzającą zgodność wydruku weryfikacyjnego z elektronicznym zapisem tytułu wykonawczego. Po dokonaniu tych czynności podejmowane są dalsze czynności związane z postępowaniem egzekucyjnym, nie różniące się od tych, które podejmowane są na podstawie wniosków i tytułów wykonawczych wydanych w „tradycyjnych” postępowaniach sądowych.

Konieczne jest także poruszenie kwestii wykazania przez pełnomocnika umocowania do reprezentowania wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym na podstawie tytułu wykonawczego wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Postępowanie egzekucyjne nie jest bowiem kontynuacją elektronicznego postępowania upominawczego, w związku z czym złożenie w imieniu wierzyciela wniosku egzekucyjnego drogą elektroniczną nie zwalnia pełnomocnika z obowiązku wykazania umocowania za pomocą dokumentu w wersji papierowej. Konieczne jest więc dostarczenie komornikowi dokumentu pełnomocnictwa, natomiast potwierdzenie prawidłowości takiego trybu postępowania znajdziemy min. w dwóch uchwałach Sądu Najwyższego z dnia 30.11.2011 roku (III CZP 74/11, III CZP 66/11). Sąd Najwyższy wyraźnie stwierdza, że wszczęcie egzekucji na podstawie tytułu wykonawczego wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym nie zwalnia pełnomocnika z obowiązku wykazania umocowania w sposób określony w art. 89 § 1 i art. 126 § 3 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.

Autor: Przemysław Jamróz
Eksport do PDFEksport do HTML    Data dodania: 2013-06-03 (Ostatnia zmiana: 2013-06-03)

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Imię i nazwisko (*):
Adres e-mail (*):
Email nie będzie wyświetlany na stronie
Treść komentarza (*):
Przepisz kod (*): Captcha
Powrót

Komentarze

Szukaj firm windykacyjnych
Nazwa firmy:
Kwota windykacji:
Obszar geograficzny:

Kalkulatory

Kwota:



Okres "od":


Okres "do":




Wybrane wpisy z bazy firm
Firma windykacyjna posiadająca kilkunastoletnie doświadczenie w procesach windykacyjnych na szczeblu polubownym, sądowym oraz komorniczym. Pomagamy odzyskiwać należności szybko i profesjonalnie.

Zasięg działania: Europa
Windykacja na koszt dłużnika, skup niezapłaconych faktur i not odsetkowych, wywiad gospodarczy, kompleksowa obsługa prawna, monitoring płatności, pieczęć prewencyjna, restrukturyzacja zobowiązań.

Zasięg działania: Polska