Zbieg egzekucji

Zbieg egzekucji to sytuacja, w której do tego samego prawa majątkowego lub tej samej rzeczy dłużnika kierowana jest równocześnie egzekucja sądowa i administracyjna albo dwie lub więcej egzekucji sądowych prowadzonych przez różnych komorników.

Co istotne, zbieg egzekucji ma miejsce tylko wtedy, gdy egzekucja dotyczy świadczeń pieniężnych, natomiast w przypadku gdy równocześnie z egzekucją świadczeń pieniężnych prowadzona jest egzekucja świadczeń niepieniężnych, nie mamy do czynienia ze zbiegiem. Zbieg egzekucji sądowej nie zachodzi także w sytuacji, gdy ten sam komornik dokonuje na wniosek kolejnego wierzyciela zajęcia praw lub rzeczy dłużnika, które zostały przez niego uprzednio zajęte w sprawie egzekucyjnej innego wierzyciela.

Sytuacje, w których dochodzi do zbiegu egzekucji są stosunkowo częste, gdyż problemy finansowe dłużników, zwłaszcza prowadzących działalność gospodarczą, w chwili wszczynania wobec nich egzekucji są już zazwyczaj mocno nawarstwione. Dodatkowo, od czasu gdy wierzyciele uzyskali możliwość wyboru komornika prowadzącego egzekucję sądową, zbieg stał się zjawiskiem powszechnym.

Oczywiście prowadzenie egzekucji w warunkach zbiegu byłoby uciążliwe zarówno dla wierzycieli, jak i organów egzekucyjnych. Przepisy procedury cywilnej zawierają więc stosowne uregulowania zmierzające do wyeliminowania takich sytuacji i rozstrzygnięcia, który organ egzekucyjny będzie prowadził dalszą egzekucję.

Decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia zbiegu egzekucji sądowych ma w pierwszej kolejności właściwość organów egzekucyjnych a następnie moment wszczęcia egzekucji. Zgodnie z art. 773(1) § 1 kodeksu postępowania cywilnego, w wypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy według przepisów k.p.c. Gdy jednak żaden z komorników nie jest właściwy w świetle unormowań k.p.c. lub właściwych jest kilku komorników (w jednym rewirze może obecnie funkcjonować kilku komorników), zgodnie z § 2, komornik, który później wszczął egzekucję niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela.

Inne reguły obowiązują w przypadku zbiegu egzekucji sądowej z egzekucją administracyjną. Rozstrzyganie tego konfliktu następuje według reguł określonych w art. 773 k.p.c. W przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej administracyjny organ egzekucyjny (np. naczelnik urzędu skarbowego) i komornik wstrzymują czynności egzekucyjne na wniosek wierzyciela, dłużnika lub z urzędu i przekazują akta egzekucji administracyjnej i egzekucji sądowej sądowi rejonowemu, w którego okręgu wszczęto egzekucję, w celu rozstrzygnięcia, który organ egzekucyjny - sądowy czy administracyjny - ma dalej prowadzić w trybie właściwym dla danego organu łącznie egzekucje z tej rzeczy lub prawa majątkowego, do którego nastąpił zbieg egzekucji. Sąd wydaje postanowienie w terminie 14 dni, biorąc pod uwagę stan każdego z postępowań egzekucyjnych, a jeżeli są one w równym stopniu zaawansowane, wysokość egzekwowanych należności i kolejność ich zaspokojenia. Jeżeli jednak egzekucja jest prowadzona w celu zrealizowania zastawu rejestrowego lub skarbowego, łączne prowadzenie egzekucji przejmuje organ egzekwujący należność korzystającą z pierwszeństwa zaspokojenia. Gdy natomiast egzekucja sądowa jest prowadzona na podstawie tytułu wykonawczego, o którym mowa w art. 783 § 4 k.p.c. (nakaz zapłaty wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym), łączne prowadzenie egzekucji przejmuje zawsze komornik a nie administracyjny organ egzekucyjny (ustanowienie wyjątku na rzecz EPU wynika z ograniczeń w dostępie do systemu teleinformatycznego e-sądu).

Przyjmuje się, że ingerencja sądu nie jest konieczna w przypadku zbiegu egzekucji prowadzonej przez organ egzekucyjny egzekwujący należność korzystającą z pierwszeństwa zaspokojenia (np. wierzytelność zabezpieczona zastawem rejestrowym lub skarbowym) albo na podstawie tytułu wykonawczego wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Przejęcie prowadzenia egzekucji przez właściwy organ egzekucyjny następuje z mocy ustawy zgodnie z regułami określonymi w art. 773 § 2 i § 3. Warto się także odnieść do sytuacji, w której po wyeliminowaniu pierwszego zbiegu wystąpią kolejne zbiegi. W takiej sytuacji łączne prowadzenie egzekucji przejmie organ egzekucyjny wyznaczony przy pierwszym zbiegu.

Autor: Przemysław Jamróz
Eksport do PDFEksport do HTML    Data dodania: 2013-06-03 (Ostatnia zmiana: 2013-06-03)

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Imię i nazwisko (*):
Adres e-mail (*):
Email nie będzie wyświetlany na stronie
Treść komentarza (*):
Przepisz kod (*): Captcha
Powrót

Komentarze

A co w sytuacji gdy do prowadzenia egzekucji został wyznaczony naczelnik us i wystąpi kolejny zbieg do tej samej wierzytelności z komornikiem który prowadzi postępowanie egzekucyjne na podstawie nakazu wydanego w postępowaniu elektronicznym. Na jakie przepisy należy się powołać
ms
2014-01-10 22:21:16

witam, z zapytaniem jeśli mam kilku komorników z rejonu czy mogą oni razem działać czy przejmuje wszystko jeden ,komornik chciałam nadmienić że prowadzę działalność i jeszcze chciałam dopytać czy komornik może przyjść do dłużnika z wierzycielem i zabrać towar,ponownie po dogadaniu się na żądaną kwotę dość dużą bo 1500,00zł stwierdziłam że nie mam tyle pieniędzy ale ich to nie interesowało i muszę tyle płacić bez gadania chociaż wcześniej umówiona jestem z innym komornikiem który był wcześniej i jest to o wiele mniejsza kwota jestem też nachodzona przez ludzi wierzyciela gdy spużnie się z wpłatą jeszcze trochę i nie dam rady nikomu płacić przez tak wysoką kwotę -chciałam dopytać jeszcze ile procent nalezy się gdy komornik ściąga z konta Dziękuje i prosze o pomoc
agnieszka
2013-12-16 18:32:06

Szukaj firm windykacyjnych
Nazwa firmy:
Kwota windykacji:
Obszar geograficzny:

Kalkulatory

Kwota:



Okres "od":


Okres "do":




Wybrane wpisy z bazy firm
Jesteśmy renomowaną firmą windykacyjną, która pomaga odzyskiwać należności od dłużników. Nasza skuteczność jest wynikiem zespołu doświadczonych specjalistów. Zaufaj doświadczeniu i skuteczności,

Zasięg działania: Polska
Windykacja za odsetki, skup niezapłaconych faktur i not odsetkowych, wywiad gospodarczy, kompleksowa obsługa prawna, monitoring płatności, pieczęć prewencyjna, restrukturyzacja zobowiązań.

Zasięg działania: Polska