Ewidencja wykupu wierzytelności
Wpływ do kasy lub na rachunek bankowy wierzyciela, środków pieniężnych stanowiących wykup wierzytelności przez dłużnika wiąże się z koniecznością dokonania księgowania z datą wpływu środków do wierzyciela. Wykup całości wierzytelności następuje w momencie wpływu do wierzyciela środków w kwocie równej wartości nominalnej wierzytelności oraz odsetek naliczonych do dnia zapłaty. Zapłata kwoty stanowiącej wykup wierzytelności powoduje zamknięcie pozycji kont związanych z ewidencją danej wierzytelności.

W sytuacji zapłaty odsetek równolegle ze księgowaniem rozliczenia wierzytelności należy dokonać przeksięgowania naliczonych odsetek do przychodów stanowiących dochód do opodatkowania (konto 752 1).

Wykup wierzytelności wiąże się również z koniecznością przeksięgowania kwoty wynikającej z różnicy pomiędzy wartością nominalną wierzytelności a ceną zakupu, zaksięgowanej na koncie "Przychody przyszłych okresów"(842) na konto "Przychody finansowe stanowiące dochód do opodatkowania"(752 1).
Eksport do PDFEksport do HTML

   « Powrót

Szukaj firm windykacyjnych
Nazwa firmy:
Kwota windykacji:
Obszar geograficzny:

Kalkulatory

Kwota:



Okres "od":


Okres "do":




Wybrane wpisy z bazy firm

Zasięg działania:
NOVO Finance z Lublina oferuje bezpłatne wsparcie w uzyskaniu kredytu hipotecznego, od porównania ofert po przygotowanie wniosków i pomoc w formalnościach.

Zasięg działania: Europa