Rynek wierzytelności w Polsce 2023. Średnia wartość zadłużenia przekracza 8,5 tys. zł

O 9,5 proc. r/r wzrosła wartość wierzytelności obsługiwanych przez firmy zarządzające wierzytelnościami, zrzeszone w Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF). Co piąty dłużnik ma więcej niż jedno zobowiązanie do spłaty.

 

159,4 mld zł - to kwota wierzytelności obsługiwanych przez 17 podmiotów, liderów sektora wierzytelności w Polsce, zrzeszonych w ZPF. Taki wynik przynosi najnowsza edycja raportu ZPF „Wielkość polskiego rynku wierzytelności” po I kw. 2023 r.

Według zebranych przez ZPF danych ta wartość wzrosła o 9,5 proc. r/r. Jednocześnie przedsiębiorstwa podały, że obsługują 18,7 mln wierzytelności (+1,2 proc. r/r).

- Dane od przedstawicieli branży są gromadzone przez ZPF co kwartał. Wynika z nich, że od początku 2018 r. wartość nominalna wierzytelności wzrastała średnio o 2,8 proc. w ujęciu kwartalnym oraz o 12,3 proc. w ujęciu rocznym - wylicza Marcin Czugan, prezes ZPF.

 

Rośnie średnia wartość długu. Jaki udział multidłużników?

Według danych ZPF na podstawie ankiet z podmiotów zarządzających wierzytelnościami średnia wartość pojedynczego zobowiązania obsługiwanego przez firmę windykacyjną to 8,54 tys. zł. Wzrosła ona o 8,2 proc. w porównaniu do I kw. 2022 r.

Informacje od firm biorących udział w badaniu ZPF pokazują również, że 21,8 proc. dłużników ma u nich do spłaty więcej niż jedno zobowiązanie.

Barometr Rynku Wierzytelności. Ile wyniósł w I kw. 2023?

W raporcie ZPF został opublikowany najnowszy wynik Barometru Rynku Wierzytelności (BRW-ZPF). To opracowywany cyklicznie przez ZPF wskaźnik nastrojów wśród zarządzających podmiotami z branży.

Najnowszy odczyt BRW-ZPF to 68,1 pkt. Z kolei wskaźnik wyprzedzający BRW-ZPFw wyniósł 65,6 pkt.

 

„Drugi kwartał z rzędu zarządzający wskazują, że bieżąca sytuacja finansowo-majątkowa ich przedsiębiorstw jest dobra (50 proc.) lub zadowalająca (50 proc.), a dodatkowo ponad 60 proc. zarządzających nie przewiduje zmian w tym zakresie w najbliższych miesiącach” - podaje raport ZPF.

Źródło: ZPF

Eksport do PDFEksport do HTML    Data dodania: 2023-08-23 (Ostatnia zmiana: 2023-08-23)

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Imię i nazwisko (*):
Adres e-mail (*):
Email nie będzie wyświetlany na stronie
Treść komentarza (*):
Przepisz kod (*): Captcha
Powrót

Komentarze

Szukaj firm windykacyjnych
Nazwa firmy:
Kwota windykacji:
Obszar geograficzny:

Kalkulatory

Kwota:Okres "od":


Okres "do":
Wybrane wpisy z bazy firm
Jesteśmy renomowaną firmą windykacyjną, która pomaga odzyskiwać należności od dłużników. Nasza skuteczność jest wynikiem zespołu doświadczonych specjalistów. Zaufaj doświadczeniu i skuteczności,

Zasięg działania: Polska
Jesteśmy specjalistyczną agencją windykacyjną skupiającą się na odzyskiwaniu płatności z niezapłaconych faktur. Pomogliśmy setkom firm odzyskać pieniądze od nierzetelnych kontrahentów.

Zasięg działania: Europa