Skip tracing, jak windykować należności od zaginionego dłużnika

Współcześnie bardzo często dłużnicy, którzy nie chcą uregulować swoich zobowiązań znikają, zmieniają nr telefonu, adres mailowy i ukrywają swój majątek, przez co odzyskanie długu jest utrudnione, ale nie niemożliwe. Wprawdzie nie ma skutecznej windykacji należności bez aktualnych informacji o dłużniku, ale są już sposoby, aby zlokalizować jego miejsce położenia i pozyskać jak najwięcej informacji o jego majątku, co zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie długu. Jedna z tych technik jest skip tracing, na rynku znajdziemy wiele firm, które oferują uszlachetnianie danych.

Co to jest skip tracing

Skip tracing to metoda ułatwiająca odzyskiwania utraconych długów od osób, które po upływie terminu na uregulowanie zobowiązania zmieniły miejsce zamieszkania i wszelkie dane kontaktowe, uniemożliwiając kontakt wierzyciela. To technika polegająca na poszukiwaniu wszelkimi legalnymi metodami informacji o dłużniku, głównie poprzez śledzenie śladów pozostawionych przez dłużnika w zasobach Internetu. Pojęcie pochodzi od brytyjskiego wyrażenia “to skip town” oznaczającego nagłe opuszczenie miasta.

Gdzie znaleźć informacje o dłużniku

Skip tracer może korzystać z różnych metod pozyskiwania danych, jednak Internet w XXI to chyba największe źródło informacji o jego użytkownikach, pozostawione tam ślady zostają na zawsze. Trend udostępniania danych w sieci systematycznie wzrasta, co pozytywnie wpływa na możliwości specjalistów w branży windykacyjnej w zakresie skuteczności wyegzekwowania zadłużenia. Portale społecznościowe tj. Facebook, Instagram, Tinder, SnapChat zapewniają łatwy dostęp do milionów zdjęć i informacji o zainteresowaniach, poglądach, pracy, członkach rodziny, przyjaciołach, odwiedzonych miejscach.

Często pracodawcy wymagają od pracowników aktywności na portalach tj. Linkedin, GoldenLine czy Twitter. Zastępowanie dokumentów papierowych elektronicznymi, aktywność na forach, podanie swoich danych na portalach aukcyjnych typu Olx, Allegro, Amazon stanowi przydatne źródło informacji przydatnych w procesie egzekucyjnym. Wyszukiwarki internetowe m.in. Google to kolejne źródło informacji o dłużniku. Znając czyjeś imię i nazwisko lub pseudonim możemy sprawdzić z kim jest w związku, w jakich wydarzeniach planuje wziąść udziała, co wystawił lub licytuje w aukcjach internetowych.

Dzięki rozwiniętym narzędziom geolokalizacji, skip z tracer z łatwością może znaleźć dłużnika oraz jego majątek na terenie kraju i za granicą. Co więcej może korzystać z informacji dostępnych w powszechnie obowiązujących rejestrach jak KRS, CEiDG, czy RNP. W dobie rozwoju nowoczesnych technologii i mass mediów nawet będąc ostrożnym łatwo wyjawnić dużo cennych informacji. Według badań rynku tylko ⅓ użytkowników sieci umiejętnie ukrywa swoje dane. Możliwości internetu ułatwiają nam komunikację oraz dostęp do różnego rodzaju informacji, jednak musimy pamiętać, że informacje pozostawione w sieci, mogą zostać wykorzystane przez każdego, także niepożądanych odbiorców.

DMSales - narzędzie wspierające pracę windykatorów

Platforma DMSales to niezwykle skuteczne, narzędzie analityczne, które na bieżąco analizuje informacje obejmujące dane adresowe oraz kontaktowe firm i osób prywatnych, a także informacje o często odwiedzanych miejscach i przebywaniu w różnych lokalizacjach,. o dokonanych zakupach i innych aktywnościach. Na ich podstawie budowane są bazy danych Klientów. Jedną z funkcji platformy jest uszlachetnianie danych, czyli uzupełnienie informacji o danej osobie lub firmie w oparciu o dane które już posiadasz, dzięki czemu możesz znaleźć informacje o dłużnikach.

Dane pozyskiwane są w oparciu o procedury weryfikacji ustalane indywidualnie z każdym Klientem. Wzbogacanie danych na platformie DMSales umożliwia uszlachetnienie ich o adres dłużnika, numer telefonu, adres email, wiek czy też dane firmy (NIP, REGON, PKD, adres). Dane możesz wzbogacać na podstawie różnych kryterium np, wpisując imię i nazwisko dłużnika lub numer telefonu. To niezwykle przydatne narzędzie dla firm windykacyjnych oraz kancelarii prawnych specjalizujących się w ściąganiu długów, a także dla organów administracji państwowej.

O jakie informacje możesz wzbogacić dane o dłużniku

  • imię i nazwisko, jeśli zostały zmienione przez dłużnika,
  • aktualny adres zamieszkania,
  • numer telefonu,
  • adres zamieszkania lub pobytu,
  • miejsce pracy,
  • majątek posiadany przez dłużnika w postaci aktywów trwałych i obrotowych,
  • ostatnio dokonane zakupy i transakcje,
  • ostatnio odwiedzone lokalizacje.

Zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych

Proces uszlachetniania danych z pomocą DMSales odbywa się zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych. W platformie przetwarzane są tylko zakodowane dane.

Czy skip tracing jest legalny

Skip tracing, czyli poszukiwanie informacji o dłużniku, niewątpliwie ingeruje w sferę prywatności dłużnika, który nie spodziewa się, że udostępnione dane zostaną wykorzystane do windykacji należności.

Bez żadnych wątpliwości poszukiwanie informacji o ukrywającej się osobie wkracza w strefę jej prywatności i podlega pod przepisy o przetwarzaniu danych osobowych. Mimo to skip tracing jest legalny, zgodnie z opinią wydana przez Generalnego Inspektora Danych Osobowych z dnia 13 października 2010 roku (sygn. DOLiS/DEC-1177/10 dot. DOLiS-440-369/10)

Każdy dłużnik musi się liczyć z tym, że popadając w zwłokę w spełnieniu zobowiązania jego prawo do prywatności może zostać ograniczone ze względu na dochodzenie przez wierzyciela należnych kwot. W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do sytuacji, w której dłużnik, powołując się na prawo do ochrony danych osobowych, skutecznie uchylałby się od spoczywającego na nim obowiązku spełnienia świadczenia i sytuacja taka ograniczałaby prawo wierzyciela do uzyskania należnej zapłaty.

Należy jednak pamiętać, iż nie należy naruszać dóbr osobistych dłużnika. Skip tracing i windykacja powinny być przeprowadzony z zachowaniem zasad współżycia społecznego oraz obowiązujących przepisów prawnych.

W tym miejscu należy zaznaczyć jednakże, że zarówno wierzyciel, jak i profesjonalny skip tracer, któremu powierzono zlecenie uzyskania konkretnych danych, muszą respektować prawa przysługujące dłużnikowi.

Podsumowanie

Rozwój technologii i powszechny dostęp do informacji udostępnianych w sieci zwiększyły możliwości skip trackerów w zakresie poszukiwania informacji o zaginionych dłużnikach, co ma ogromny wpływ na zwiększenie skuteczności działań windykatorów i efektywność egzekwowania nieuregulowanych zobowiązań.

Artykuł sponsorowany opublikowany odpłatnie w serwisie Windykacja.pl

Oceń artykuł:

Eksport do PDFEksport do HTML    Data dodania: 2019-06-03 (Ostatnia zmiana: 2019-09-23)

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Imię i nazwisko (*):
Adres e-mail (*):
Email nie będzie wyświetlany na stronie
Treść komentarza (*):
Przepisz kod (*): Captcha
Powrót

Komentarze

Witam. Poszukuje dłużnika któy prawdopodobnie przebywa na terenie UE. Zasądzony wyrok. Chciałbym namierzyć gościa w celu windykacji należności. Czy możecie mi Państwo w tym pomóc? Pozdrawiam Grzegorz Drabot
Grzegorz Drabot
2020-02-13 20:10:32

Szukaj firm windykacyjnych
Nazwa firmy:
Kwota windykacji:
Obszar geograficzny:

Kalkulatory

Kwota:Okres "od":


Okres "do":
Wybrane wpisy z bazy firm

Zasięg działania: Europa
Jesteśmy renomowaną firmą windykacyjną, która pomaga odzyskiwać należności od dłużników. Nasza skuteczność jest wynikiem zespołu doświadczonych specjalistów. Zaufaj doświadczeniu i skuteczności,

Zasięg działania: Polska